Živá strava

Celý náš život nás provází potrava. Je to pestrá mozaika chutí, vůní,  koření a produktů, bez kterých naše tělo nedokáže fungovat, i když bychom si to někdy přáli. To co jíme ovlivňuje ať chceme, či nechceme  naši náladu, váhu,  a v neposlední řadě to nejdůležitější, naše ZDRAVÍ. Ponořme se spolu do života živé stravy, objevme kouzlo vitaminů, mineralů, rozviňme naše smysly, Rozehrajme  chuťové buňky a pokusme se naučit vnímat naše tělo, to co mu vlastně nejvíc vyhovuje a chutná. Už pračlověk se živil živou stravou. Nevidím na tom nic špatného, ba naopak myslím, že je to naprosto přirozená věc. I když nejsem typickým bíložravcem J, aspoň přemýšlím, co jím, co mi chutná, proč mi to chutná a jak se po jídle cítím. Nebylo tomu vždycky tak, člověk k tomu musí dojít, jak říkají dospělí dětěm…dospět.

Živou stravu vidíte  na každém rohu, (hrušky na stromě, jahody na poli a ořechy na ořešáku) ovšem každý roh není moc ostrý, takže vybírejte spíše podle vůně a né zas tak moc podle krásy. Nejlepší je Vaše zahrada, to co si člověk vypěstuje, tak i lépe stráví, protože je to jeho vlastní energie. A poté potraviny přímo od farmáře, víte jaký je, jak se chová k svému okolí a kousku jeho země.   A pokud zrovna nemáte po ruce svoji zahradu, nebo farmáře, tak potom už jenom pečlivě vybírejte v obchodech, né nadarmo jsme takovou popelnicí, protože lidem se dá prodat vše, ale záleží na Vás jestli si to koupíte.

 

A teď trochu osvěty, která není osvětou, to se nyní tak říká, ale  již naše babičky, prababičky byly tak osvícené a vzdělané ženy, že všechny potomky živou stravou krmily a nemoce dnešního typu opravdu nebyly.  Pokud budeme naše tělo zásobovat bylinkami (pampeliškou, meduňkou, ostropestřecem a dalšími…), zelenými potravinami (špenátem, salátem, brokolicí a dalšími…), ovocem a ořechy do  42 °C budete nejlepším kamarádem s Vaším imunitním systémem, protože mu dáte to nejlepší, co můžete.  Pokud nechceme zůstat u zeleniny a ovoce, můžete zařadit do svého jídelníčku i některé obiloviny.

A teď pár rad k úpravám. Obiloviny je dobré  na 12 hod. namočit do vody. Naklíčené jsou nejlépe stravitelné 2-3 dny a můžete z nich připravit obilné nápoje, kaše, nebo je přidat do pomazánek. Při použití mixéru můžete ze zeleniny připravit řadu polévek, které nemusíte vařit, pozor, zajímavé téma pro toho, kdo vše připálí, ovšem dobrou zprávou je, že veškeré vitamíny zůstanou zachovány. Z ovoce zase můžeme připravit spoustu šťáv a jiných dobrot. A ten prostě, kdo pořád neví co s tím, tak ať se podívá na pár receptů, které pro Vás připravila a bude připravovat naše živá kuhařka na našem blogu.

A teď na konec. Nemám zájem Vás  přesvědčovat, nebo k něčemu nutit,  takže to co si odnesete o povídání o živé stravě a jestli začnete jíst vice ovoce, zeleniny, ořechů, obilovin bez tepelné úpravy je pouze a pouze na Vás, já mám radost už jenom z toho, že jste dočetli tento článek až na konec…..krásný den, plný chutí, vůně a Vašich pocitů, jak se cítíte ve svém vlastním těle Vaše Chitta.